Bude moja druhá výška materskej rovnaká ako tá prvá?

Zodpovedané
12. máj 2023

Dobrý deň,

mám 20-mesačného syna a čakám ďalšie dieťa. Stále som zamestnancom, len teda momentálne na rodičovskej dovolenke. Stále ten istý zamestnávateľ.

Bude výška materského rovnaká ako pri prvom dieťati?

Žiadala som o tehotenský príspevok elektronickou formou a zadala som, že som zamestnanec i napriek tomu, že som na rodičovskej dovolenke. Ostatné na výber sa mi nepozdávalo, resp. nespadala som tam.

Vyplnila som to teda správne?

Zaslala som to na pobočku SP, kde má sídlo môj zamestnávateľ. Nie tam, kde mám trvalý pobyt.

Ďakujem

Dobrý deň,

žiadosť ste podali správne, stále ste zamestnancom a pobočka Sociálnej poisťovne sa teda určuje podľa sídla zamestnávateľa.

Pokiaľ nastúpite na materskú ešte tento rok, tak rozhodujúcim obdobím bude rok 2022.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa určí z pravdepodobného vymeriavacieho základu, ktorý nahlasuje zamestnávateľ.

Nové materské v takomto prípade nebude nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka