Bude musieť mamka vrátiť dávku?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

mojej mamke bol priznaný predčasný starobný dôchodok k 1.12.2023 a zároveň v ten istý deň 1.12.2023 (po poradení sa na Sociálnej poisťovni, aby mohla poberať aj dôchodok a aj PN), nastúpila na PN kvôli vážnym zdravotným problémom a plánovanej operácii chrbtice. Pracovný pomer ukončila presne k 30.11.2023.

Mamka súčasne poberá aj PN a aj dôchodok, avšak všetci ju strašia, že PN bude musieť vrátiť, lebo ju nepoberá oprávnene. Vraj v jej prípade nemôže poberať oboje dávky súčasne. Mamke doteraz neprišiel žiaden list o tom, že by mala PN-ku poberať neoprávnene a že by mala niečo vrátiť.

Mamka sa bojí, že keď jej skončí PN-ka, že možno práve vtedy jej niečo príde a že bude musieť niečo vrátiť.

Prečo by mala niečo vracať, či poberať neoprávnene?

Ďakujem

Dobrý deň,

už je možný súbeh PN aj poberania dôchodku.
https://socpoist.sk/news/dochodcovia-od-1-juna-...

Na základe tejto zmeny môže poberať dôchodok a zároveň aj náhradu príjmu pri DPN alebo nemocenské.

Na PN nastúpila z ochrannej lehoty? Aj to by malo byť v poriadku, nakoľko išla na PN hneď na druhý deň po skončení pracovného pomeru aj keď zároveň jej v ten istý deň vznikol nárok na dôchodok. Keby išla na PN v 7-dňovej ochrannej lehote, napr. 4.12.2023 už by jej zanikla ochranná lehota a nemala by nárok na PN.

Plynutie ochrannej lehoty (ak neuplynula skôr) sa skončí dňom, v ktorom:

  • vzniklo nemocenské poistenie,
  • vznikol nárok na výplatu starobného dôchodku, predčasného dôchodku alebo invalidného dôchodku.

S prianím pekného dňa,
Lenka