Bude ovplyvnená výška mojej podpory, keď budem 2 mesiace PN?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

od roku 2015 som na reťazovej materskej. Syn bude mať 3 roky 24.5.2024. Do práce sa vrátiť nemôžem, nakoľko sme sa odsťahovali. Do práce som poslala výpoveď dohodou, ktorú mi nechcú podpísať. Vraj mám podať klasickú výpoveď s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Čaká ma operácia chrbtice.

Ak pôjdem na tie dva mesiace na PN, bude ovplyvnená výška mojej podpory?

Mám 21 dní dovolenky na preplatenie.

Môžem získať plnú výšku podpory?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na PN nastúpite hneď po skončení rodičovskej dovolenky, budete mať nárok na PN, pracovný pomer bude ešte trvať. Aby vznikol vyšší vymeriavací základ pre výpočet dávky v nezamestnanosti, pred skončením pracovného pomeru je potrebné ukončiť PN a následne čerpať deň - dva dovolenku, ukončiť pracovný pomer a zvyšok nevyčerpanej dovolenky by sa preplatil. PN neovplyvní dávku v nezamestnanosti.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste išli na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením by ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (napr. odpracované dni, čerpanie dovolenky, preplatenie nevyčerpanej dovolenky), tak tým pádom by ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie.

Vymeriavací základ pre výpočet podpory by bol z čerpaných pár dní dovolenky, preplatenej nevyčerpanej dovolenky. Takto sa môže navýšiť dávka v nezamestnanosti. Môže sa Vám však alikvotne prepočítať maximálny vymeriavací základ v prípade, že daný mesiac by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku. Pokiaľ by s čerpaním dovolenky zamestnávateľ súhlasil.

S prianím pekného dňa,
Lenka