Bude sa mi do nároku na podporu rátať aj obdobie pred materskou?

Zodpovedané
5. sep 2023

Dobrý deň,

pred nástupom na materskú som pracovala, následne som išla na rodičovský príspevok a od konca januára tohto roka som naspäť v práci. Avšak ku koncu roka by som chcela ukončiť tento pracovný pomer.

Bude sa mi rátať aj obdobie pred materskou?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak pôjdete na ÚP a v posledných dvoch rokoch pred zaradením ste v hlavnom zamestnaní mali hrubú mzdu (pracovali ste po skončení rodičovskej dovolenky), tak tým pádom ste neboli iba na rodičovskej dovolenke. Preto sa dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením do evidencie. A nie z príjmu pred materskou.

S prianím pekného dňa,
Lenka