Bude sa mi materské počítať aj z dohody?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

počas prvej materskej mi skončil pracovný pomer, ktorý som mala na dobu určitú. Teraz som pracovala na Dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom od januára do 30. júna.

Dokedy musím otehotnieť, aby som mala nárok na tehotenské aj materskú?

Bude sa mi materské počítať z tej dohody?

Dá sa ešte niečo spraviť a navýšiť si materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

pracovný pomer skončil po materskej alebo rodičovskej dovolenke? A kedy?

Z dohody Vám momentálne nevychádza 270 dní platenia nemocenského poistenia. Ak by ste splnili aj z predchádzajúceho praocvného pomeru spoločne s touto dohodu 270 dní platenia nemocenského poistenia v dvoch rokov pred pôrodom, potom Vám postačí otehotnieť do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia (dohody) a pôjdete na materskú z ochrannej lehoty.

Výška materskej záleží kedy by ste nastúpili na materskú. Ak v roku 2024, počítal by sa vymeriavací základ z dohody, ak by už nevzniklo iné nemocenské poistenie.

Ak by ste si chceli navýšiť materskú, je potrebné sa buď nanovo zamestnať, alebo sa dobrovoľne poistiť na nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka