Bude sa mi materské počítať z dohody aj z trvalého pracovného pomeru?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

pracovný pomer mi skončil 6.8.2021 a syn sa narodil 1.9.2021. Mala som nárok na materské aj tehotenský. Syn teraz dovŕšil 2 roky a ja som znovu tehotná. Termín pôrodu je 1.4.2024.

Mám dohodu o pracovnej činnosti od 27.4.2023 s tým, že v zmluve je písané pracovný čas 5 hodín týždenne 200 eur v hrubom, zaplatené odvody aj do SP (nemocenské).

Chcela by som sa ešte zamestnať do februára 2024.

Ako by bolo vypočítané materské?

Bolo by to bola dohoda + TTP?

Ako by to bolo, ak by som mala príjem v TTP 1350 EUR v hrubom 90 dni?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

súčtom dní z dohody a nového pracovného pomeru, pokiaľ by tieto dni nemocenského poistenia trvali 270 dní, vznikne Vám nárok na materské.

Ak by sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom začnete poberať materskú (z príjmu u tohto nového zamestnávateľa).

Sociálna poisťovňa sa môže zaoberať tým, či v tomto prípade by sa nejednalo o špekuláciu.

S prianím pekného dňa,
Lenka