Bude sa mi podpora rátať z hrubej mzdy v zamestnaní?

Zodpovedané
19. dec 2023

Dobrý deň,

12.1.2024 mi končí rodičovská dovolenka. Pred materskou dovolenkou som približne 3 mesiace pracovala pre firmu, do ktorej sa už vrátiť neplánujem - ukončíme pracovný pomer dohodou. V SP mi povedali, že nárok na podporu mi vznikne. Materskú som mala maximálnu.

Bude sa mi podpora rátať z hrubej mzdy v zamestnaní, ktoré mi ešte práve teraz trvá?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky (dovolenku ste čerpali skôr), tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ.

Bude záležať od toho, koľko ste zarábali pred materskou. Uvedené platí ak ste počas RD nemali žiadny iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka