Budem mať aj v tomto prípade nárok na materskú?

Zodpovedané
6. jún 2023

Dobrý deň,

10.7.2023 mi končí rodičovský, poberala som aj materskú. Som však druhýkrát tehotná a termín mám približne vo februári 2024. Stále som zamestnaná na dobu neurčitú a riadne sa vrátim do práce na asi pol roka.

Mám aj teraz nárok na materskú a bude sa mi počítať z posledných 90 odpracovaných dní?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú ešte tento rok, rozhodujúcim obdobím bude predchádzajúci rok 2022. Ak ste boli po celý rok 2022 na rodičovskej dovolenke, tým je predpoklad, že zo zamestnania ste nemali žiadny vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie. Výška nemocenskej dávky sa určí z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovala.

Ak nastúpite na materskú v roku 2024, rozhodujúcim obdobím bude predchádzajúci rok 2023. Materské sa vypočíta z príjmu dosiahnutého v roku 2023 (od nástupu = od júla do decembra 2023).

S prianím pekného dňa,
Lenka