Budem mať nárok na celých 20 dní dovolenky?

Zodpovedané
26. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa predbežne informovať o nároku na dovolenku počas MD. Nástup na MD by som mala asi 8 týždňov pred pôrodom, čiže 2.9.2024.

Znamená to, že tento rok mám nárok na celých 20 dní dovolenky, keďže počas MD by sa nemala dovolenka krátiť?

Termín mám 27.10.2024.

Ak písomne oznámim zamestnávateľovi túto skutočnosť, znamená to, že je najlepšie tak urobiť čím skôr, aby som mala viac dovolenky?

Vznikne mi už v roku 2024 navyše nejakého pol dňa - deň dovolenky?

Na koľko dní dovolenky mi vznikne nárok za rok 2025?

Ak teda materská je 34 týždňov, teda by mala trvať do 27.4.2025.

Ďakujem

Dobrý deň,

dovolenka sa Vám môže ešte prepočítavať podľa dátumu počtu dní trvalej starostlivosti o dieťa, ak túto skutočnosť písomne oznámite zamestnávateľovi. Oznámte to čím skôr, nárok sa prepočíta odo dňa oznámenia, už v 2024.

Za rok 2024 sa Vám dovolenka krátiť nebude a budete mať celorčoný nárok.

Za rok 2025, ak sa Vám pracovný pomer neskončí a po MD budete pokračovať na RD, tak na MD budete cca 79 pracovných dní, na RD 169 dní. Budete sa Vám krátiť dovolenka iba o 4/12, výpočet 25/12*8 = zaokr. nárok na 17 dní. Krátenie za 100 - 120 neodpracovaných pracovných dní = 1/12, za 121 - 141dní = 2/12, 142 - 162dní = 3/12, 163 - 183 = 4/12.

S prianím pekného dňa,
Lenka