Budem mať nárok na dlhšiu PN?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

čoskoro mi končí materská dovolenka. Mám zdravotné problémy a rada by som išla na PN, na ktorú mám ešte nárok za minulý rok. Po skončení MD si chcem čerpať dovolenku.

Môžem po skončení čerpania dovolenky do 7 dní v ochrannej lehote ísť na PN a tiež požiadať o RD?

Budem mať nárok na dlhšiu PN?

Bude mi 10 dní po dovolenke platiť PN zamestnávateľ?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ pôjdete na PN do 7 dní od skončenia materskej, nemusíte mať po MD dovolenku, aby ste mohli ísť na PN. Išli by ste na PN z ochrannej lehoty.

To, čo spomínate súvisí s ochranou lehotou, počas ktorej môžete žiadať o PN z ochrannej lehoty a nie samotnou dĺžkou PN. PN môže byť dlhšia ako dni čerpanej dovolenky. Ak pôjdete na PN z ochrannej lehoty a zamestnávateľovi nahlásite nástup na RD, v tomto prípade PN odovzdáte priamo do SP. SP bude platiť PN od prvého dňa PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka