Budem mať nárok na materské, keď v apríli dostanem výpoveď?

Zodpovedané
10. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nároku na materské.

Budem mať nárok na materské (tých cca 8 mesiacov), keď v apríli dostanem výpoveď?

Budem potom ako nezamestnaná brať podporu v nezamestnanosti?

Niekedy v máji, v júni, alebo v júli by som otehotnela.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Pozrite si, či tieto dni spĺňate.

Pokiaľ otehotniete do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia - skončenia pracovného pomeru, tak viete ísť na tehotenské/materské z ochrannej lehoty. Zároveň musíte byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do obdobia 270 dní počas dvoch rokov sa započítava aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu.

V oboch prípadoch si prepočítajte či spĺňate potrebné dni, nepíšete ako dlho pracujete.

S prianím pekného dňa,
Lenka