Prechod z materskej, výpoveď a úrad prace

myshela
11. apr 2021

Prosím vas, viete mi poradiť, či mám nárok na maximálnu podporu v nezamestnanosti po ukončení RD. ..
Od septembra 2014 som bola PN kôli tehotenstvu (predtým 4roky zamestnaná na Tom istom mieste), od apríla 2015 na MD, RD, od apríla 2018 do júna vyčerpaná dovolenka a nástup na druhú MD, teraz v júni sa mi končí druhá RD, chcem dať výpoveď po odčerpani jedneho dňa dovolenky, budem mať aj tak nárok na maximálnu podporu? Mladšieho mi u nás žiaľ nevezmú do škôlky prvý polrok, tak hľadám možnosti ako neostat na najnižšom prijíme. Ďakujem.

daniela1911
11. apr 2021

@myshela jeden deň vyčerpania dovolenky asi stačiť nebude

zalka
11. apr 2021

@myshela čerpať 1-2 dni a zvyšok dovolenky preplatiť a ak si nepracovala tak bude max. podpora .. ak plat za tie dva dni bude cca 150e v hrubom

ivanka0603
11. apr 2021

📌

myshela
autor
11. apr 2021

@zalka nepracovala som pomimo, pracovná zmluva mi trvá od roku 2009, ani ta pn pred materskou nevadí? Môj plat bol v roku 2018 v hrubom cca 900e, 150e za dva dni dovolenky nebudem mat

zalka
11. apr 2021

@myshela koľko máš dní dovolenky? ...
príklad za den dovolenky máš pri 900e hrubej mzde 45 e ...
máš 10 dní dovolenky ... 2 čerpeš .. 8 preplatia ... tj. 2x45+8x45 = 450e to je viac ako 150e nie? o tom je princíp

myshela
autor
11. apr 2021

@zalka mám cca 15dni dovolenky, cize mám nárok na maximálnu podporu? Na úrade práce a socialka nerieši, kde mám umiestnené dieťa keď si hľadám prácu?

zalka
11. apr 2021

@myshela áno ... na max. ak si nepracovala ... nie prečo by mali riešiť dieťa...

myshela
autor
11. apr 2021

@zalka medzi končiacim rodicakom s prvým dietatom a druhou materskou som si vyčerpala možno 20dni dovolenky

1gabriela13
11. apr 2021

@zalka
@zalka pripájam sa baby. Ak mi skončila rd 5 februára, teraz som na pandemickej ocr s dcérkou, potom mam ešte 35 dní dovolenky. Keď si vycerpam tých 35 dní dovolenky tak budem mat nárok na maximálnu podporu? Alebo mam nastúpiť aspoň 2 dní do prace? Ďakujem

zalka
11. apr 2021

@1gabriela13 ak vyčerpeš všetku dovolenku tak ti nemá čo zvýšiť vymeriavací základ a podporu budeš mať rátanú len z platu ... tj. pri 1000e hrubom plate budeš mať 500e podporu ...
ak chceš max. tak treba čerpať 1-2 dni dovolenky a zvyšok preplatiť.

zalka
11. apr 2021

@myshela aj za druhú MD ti patrí nárok na dovolenku ...

myshela
autor
11. apr 2021

@zalka Áno to viem, ten pocet dní dovolenky som tak z brucha dala, každopádne mám určité 20dni

1gabriela13
11. apr 2021

@zalka ahááá super, ďakujem ze si mi poradila. Inak to sa dá dohodnúť zo zamestnávateľom? Lebo on mi chce dať vyčerpať celú dv.

zalka
11. apr 2021

@1gabriela13 no áno ... dá sa dohodnúť ... lacnejšie aj pre neho je ak ti dá čerpať den dva dovolenky a zvyšok preplatí ...

alebo potom sa dá podpísať skončenie tak ... ako chce zamestnávateľ .. a poriešiť dni čo sú navyše z tvojho pohľadu PN, alebo OCR

myshela
autor
12. apr 2021

@1gabriela13 ďakujem za rady

myshela
autor
13. apr 2021

@zalka prosím Vás ešte raz za objasnenie, našla som výplatnú pasku, kt som dostala keď som si čerpala dovolenku pred druhou materskou, mám nakoniec 800e tarifny plat. Teda pri maximálnej podpore budem mať z úradu práce 400e? Ďakujem za odpoved

zalka
13. apr 2021

@myshela nie max. podpora je cez 1000e
max. podpora sa docieli ... čerpaním dovolenky den dva a preplatením zvyšku dovolenky.

myshela
autor
13. apr 2021

@zalka bežne za kalendárny rok mi nabieha 45dni dovolenky, teda za 6mes na md mi nabehla alikvotna časť teda 22dni? Z predchádzajúcej md mi ostalo dosť dni čo som pozerala na tej páske z obdobia na konci prvej rodicivskej- tohtoročná 45dni, z predchádzajúceho obdobia 51, následne som si vyčerpala cca 30dni. Plus mi nabehla nová.

zalka
13. apr 2021

@myshela prepáč už som domotaná, na čo konkretne sa vlastne pýtaš, lebo ak na podporu tak ako som napísala ... čerpanie dovolenky a preplatenie zvyšku ...

ale v poslednom už riešiš dovolenka čo ti nabehla, no ak si na MD a RD tak dovolenka nabieha za celý rok a kráti sa o dni na RD.
Nie je to tak, že za 6m MD, mám nárok na 6m dovolenku, nie je to vôbec tak.

zuzipolo
16. apr 2021

@zalka ahoj,môžem sa ťa opýtať asi to isté čo tu je dookola,len si musím byť istá,že urobím dobre..konci mi RD, nárok na podporu mám, ale ak chcem tu maximálnu tak si mám vziať 2 dni dovolenky a zvyšok preplatiť?a je jedno,koľko som pred tým zarábala? Dostanem tu podporu čo je cez 1000?alebo to zle chápem? Ďakujem za vysvetlenie a trpezlivosť 🙂

zalka
16. apr 2021

@zuzipolo dobre si to pochopila ... ak si nepracovala počas RD tak čerpaním dovolenky sa ti obnoví poistenie a preplatením zvyšku dovolenky sa ti navýši vymeriavací základ čo navýši podporu

zuzipolo
16. apr 2021

@zalka ďakujem,si zlatá 🙂