Budem mať nárok na materskú, keď v období od septembra do novembra budem evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
31. aug 2023

Dobrý deň,

k 31.8.2023 mi končí pracovná zmluva. Predpokladaný nástup na materskú by bol v novembri 2023.

Budem mať nárok na materskú, keď v období od septembra do novembra budem evidovaná na úrade práce?

Odpracovaných 270 dní mám a budem v ochrannej lehote.

Z akého predchádzajúceho obdobia sa ráta výška materského?

Nechcem, aby mi evidencia na úrade práce pokazila výšku materského.

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty. Dávka v nezamestnanosti neovplyvní výšku materskej.

Rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia k 31.08.2023. Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u druhého zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok nového TPP) do konca trvania pracovného pomeru.

Ak Vám začal pracovný pomer skôr ako 01.01.2022, tak rozhodujúce obdobie bude celý rok 2022.

S prianím pekného dňa,
Lenka