Budem mať nárok na maximálnu výšku dávky v nezamestnanosti?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

som zamestnancom 15 rokov, momentálne na RD. Po skončení RD zvažujem čerpanie dovolenky v práci buď 2 dni (tým uzavriem daný mesiac) a od nasledujúceho mesiaca skončíme pracovný pomer.

Alebo vyčerpám dovolenku v práci aj celý ďalší mesiac (dokopy spolu 25 dní) a následne skončíme pracovný pomer. Hrubá mzda 2000 EUR.

Vznikne mi nárok na maximálnu dávku v nezamestnanosti v oboch prípadoch?

Je lepšie vyčerpať iba 2 dni dovolenky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak budete čerpať jeden - dva dni dovolenky pred ukončením pracovného pomeru a zvyšok Vám preplatia, tak tá preplatená dovolenka navýši vymeriavací základ pre výpočet podpory v nezamestnanosti. Môže sa Vám alikvótne prepočítať maximálny vymeriavací základ, v danom mesiaci by ste boli aj na RD nielen čerpali dovolenku.

Ak by ste čerpali celú dovolenku, tak vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti by nemusel byť až tak vysoký ako pri preplatenej dovolenke (aj keď teoreticky by mohol byť pri takom vysokom príjme). Uvedené platí, ak ste nemali počas RD žiadny iný príjem.

Môžete si dať prepočítať zamestnávateľovej mzdárke - personálnom (ak bude ochotná sa tým zaoberať), aký vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovni by Vám vznikol v oboch možnostiach a podľa toho si prepočítať výšku dávky v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka