Budem mať nárok na nezdaniteľnú časť na manželku?

Zodpovedané
3. mar 2024

Dobrý deň,

som na TPP a chcem si uplatniť na manželku nezdaniteľnú časť. Manželka bola od 1.12023 do 30.1.2023 na úrade práce. Od 1.5 2023 do teraz si vybavila u svojej zdravotnej poisťovne, že sa bude starať a našu dcérku do povinnej školskej dochádzky (škôlka), aby sa nemusela chodiť hlásiť na úrade práce. Takže za ňu bude platiť zdravotnú poistku a nič viac nedostávala. Dcérka bude mať 30.4 2024 štyri roky. Na rodičovskom príspevku som bol ja.

Mám nárok na nezdaniteľnú časť na manželku?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka teda 30.4.2023 dovŕšila vek 3 roky. Môžete si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku v alikvótnej výške za mesiace 1 až 4/2023. K prvému dňu prvé štyri mesiace ešte Vaša dcérka nemala 3 roky, ale môžete si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku aj za mesiace 6 až 12/2023 = odvtedy je v platnosti novela zákona o rodičovskom príspevku, na Vašu dcérku sa ešte nevzťahovalo povinné predprimárne vzdelávanie.

S prianím pekného dňa,
Lenka