Budem mať nárok na PN i napriek tomu, že poberám rodičovský príspevok?

Zodpovedané
17. aug 2023

Dobrý deň,

som na rodičovskej dovolenke. Pôvodný pracovný pomer, z ktorého som išla na materskú dovolenku mi už netrvá. Avšak celý rok som pracovala na dohodu o vykonaní práce, mám 270 dní nemocenského poistenia, dohoda ukončená k 31.7.2023. Teraz som zistila, že som tehotná. Idem sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie s vyšším vymeriavacím základom, aby som stihla tých 26 týždňov do nástupu na materskú a rátala sa mi z neho výška materskej.

Na prvej kontrole má lekár pravdedpodobne vypíše na PN, nakoľko som mala aj prvé veľmi rizikové a bol mi odporúčaný kľudový režim aj pri druhom tehotenstve.

Budem mať nárok na PN, aj keď poberám rodičovský príspevok?

V akej výške bude PN?

Z akého vymeriavacieho základu sa bude rátať?

Pri dohode bol príjem 200 eur mesačne.

Budem musieť počas trvania PN platiť poistné za to dobrovoľné nemocenské poistenie a doba 26 týždňov bude aj tak plynúť?

Dostanem aj tehotenské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pôjdete na PN a dobrovoľné nemocenské poistenie by Vám trvalo pred PN menej ako 26 týždňov, výpočet by mal byť z minimálneho základu, nie z dohody. V roku 2023 je minimálny základ 605,50 eur. Ale DNP musí byť uhradené včas a v správnej výške, kým pôjdete na PN. Obdobie 270 dní nemocenského poistenia sa pripočíta z dohody (s pravidelným príjmom teda aj s nemocenským poistením). Popri PN môžete mať súbežne aj rodičovský príspevok aj tehotenské do nástupu na MD.

Počas PN nebudete platiť odvody na DNP, ale aby sa Vám materská počítala s Vami určeným vymeriavacím základom, DNP musí trvať pred PN nejaký čas, byť uhradené včas a v správnej výške a trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania materského. Doba počas PN sa Vám započíta, pokiaľ DNP nezrušíte.

S prianím pekného dňa,
Lenka