Budem mať nárok na podporu, keď sa zaevidujem na úrade po predĺženej rodičovskej dovolenke a SZČO?

Zodpovedané
28. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne mi končí 2x predĺžená rodičovská dovolenka. Syn mal zdravotné komplikácie kvôli ktorým som bola o 2 roky dlhlšie na RD. Materská dovolenka mi začala v októbri 2019, po jej ukončení som automaticky prešla na rodičovskú dovolenku. Pred nástupom na materskú som žila a pracovala v Anglicku ako SZČO.

Do Anglicka sa vrátiť neplánujem, rozmýšľam čo začať na Slovensku.

Ak sa prihlásim na úrad práce ako nezamestnaná kým si nájdem prácu, budem mať nárok na podporu?

Ak áno, tak v akej výške?

Ak nie, budem si musieť platit všetky odvody sama, alebo mi ich bude platiť úrad práce i napriek tomu, že nebudem mať nárok na podporu?

Kde všade sa budem musieť prihlásiť okrem úradu práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

predpokladám, že len poberáte rodičovský príspevok, na rodičovskej dovolenke by ste boli, keby Vám trvalo zamestnanie.

Nevznikne Vám nárok na podporu. Nesplníte podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné 4 roky. Nepredpokladám, že by ste si platili dobrovoľné poistenie. Zaevidovať sa môžete na ÚPSVaR, odvody na zdravotné a dôchodkové poistenie následne za Vás bude platiť štát.

S prianím pekného dňa,
Lenka