Budem mať nárok na podporu, keď som dlhodobo PN?

Zodpovedané
14. nov 2023

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná na TPP rok, na dohodu pracujem inde 3 roky. Poberám rodičovský príspevok 4 roky, zatiaľ som mala jeden rok predĺženie. Som však dlhodobo PN (marec 2023).

Budem mať nárok na podporu?

Počíta sa do toho obdobia aj PN?

Ako by som si vedela vyrátať výšku?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Jeden rok máte TPP. A ak máte dohodu s pravidelným príjmom a je z nej odvádzané poistenie v nezamestnanosti, tak túto podmienku splníte.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Dávka sa vypočíta z vymeriavacieho základu, ktorý ste dosiahli v posledných dvoch rokoch pred zaradením z oboch zamestnaní. PN výšku dávky v nezamestnanosti neovplyvní.

S prianím pekného dňa,
Lenka