Budem mať nárok na tehotenské aj z dohody?

Zodpovedané
11. nov 2023

Dobrý deň,

som momentálne na rodičovskej dovolenke. Pracovný pomer stále trvá, pracujem ale pod iným sociálnym systémom (policajtka). Od marca tohto roku pracujem na dohodu z domu. Zmluva je platná do konca roka. Predpokladám však, že od januára budem mať novú zmluvu. Zárobok nie príliš veľký, tak do 100 EUR v čistom. Odvádza sa mi však nemocenské poistenie.

V prípade tehotenstva (budúci rok), budem mat nárok na tehotenské aj z tejto dohody?

Môžem mať nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade tehotenstva mali by ste mať nárok na novú materskú, pracovný pomer trvá.
Potrebujete 270 dní nemocenského poistenia, ale nakoľko čerpáte rodičovskú dovolenku, mali by ste ich z tohto titulu splniť. Pokiaľ aj z dohôd (môže ísť aj o ukončenú a nasledujúcu trvajúcu) budete mať 270 dní nemocenského poistenia, tak pôjde o súbeh dvoch materských.

Riadite sa zákonom č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov alebo zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení.

S prianím pekného dňa,
Lenka