Budem mať nárok na tehotenské, keď mi zanikne pracovný pomer?

Zodpovedané
6. feb 2024

Dobrý deň,

na prvú materskú som nastúpila 2019. V roku 2021 sa mi narodilo druhé dieťa, na ktoré som poberala normálne materskú a teraz som s ním na rodičovskej. Pracovný pomer mi stále trvá. Keď dieťa dovŕši tri roky, tak podám výpoveď. S mužom by sme chceli ešte jedno dieťa.

Budem mať nárok na tehotenské, keď mi zanikne pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nebudete mať obnovené nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky pred skončením pracovného pomeru), tak nemocenské poistenie zaniklo v deň, kedy aj skončila materská dovolenka.

Ak by sa Vám po skončení rodičovskej dovolenky podarilo obnoviť nemocenské poistenie, v takomto prípade by sa Vám mohlo zahrnúť do potrebných dní nemocenského poistenia aj časť z pracovného pomeru, ktorý by do daného obdobia spadal. Mali by ste nárok na tehotenské/materské, ak by ste najneskôr do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru) otehotneli. Nemocenské poistenie počas RD je prerušené a záleží či sa obnoví.

Ak by ste nemali obnovené nemocenské poisteni, tak je potrebné pre prípadne novú materskú nanovo získať 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu, aby by ste mali nárok na materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka