Budem mať nárok na tehotenskú dávku, keď by som dala výpoveď?

Zodpovedané
15. máj 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná od 18.04.2016. Od 30.08.2022 som PN. Zistila som že som tehotná, som v druhom mesiaci. Keďže už 9 mesiacov som na PN, obvodná doktorka ma zavolala na konzultáciu a dala mi do rúk pnkové papiere. Vraj nech ma preberie gynekológ, lebo u nej som dlho vypisaná. Keď som bola pred dvomi týždňmi na gynekológii, tak tam mi hovorili, že je ešte veľmi skoro a vraj ma nemôžu vypísať.

Vo štvrtok tam pôjdem a uvidím, čo povedia. Keď som odchádzala od obvodnej, opýtala sa ma čo bude so mnou potom, z čoho budem žiť. Vraj po roku nemám nárok na nemocenské. To som aj vedela. Som jej povedala, že chcem zrušiť PN a v robote si vypýtať pár dní dovolenky a potom naspäť na PN už od gynekológa. Ona na to povedala, že ani tak by som nemala nárok na nemocenskú dávku po roku, aj keď na pár dni pôjdem na dovolenku.

Naozaj by som nemala nárok na nemocenskú?

Potom sme sa rozprávali, že iba vtedy by som mala nejaké peniaze keby som dala v robote výpoveď a bola by som nezamestnaná. Vtedy by som mohla mať pol roka nezamestnaneckú dávku.

Mala by som nárok od 13. týždňa tehotenstva na tehotenskú dávku, keď by som dala výpoveď?

Môžem ísť potom na materskú?

Do tých 270 dni za posledné 2 roky sa ráta aj keď som PN?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

platená PN zaniká po 52 týždňoch (roku) jej trvania.

Ak od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom. Ak ukončíte túto PN a odpracovali by ste 26 týždňov - bez PN a až potom by ste išli na novú PN, máte znovu nárok na 52 týždňov platenú PN. Ak nestihnete odpracovať 26 týždňov po ukončení starej PN ku vzniku novej PN, môžete byť na platenej PN ešte 3 mesiace. SP zvykne oznámiť, že podporná lehota 52 týždňoch sa končí.

Budete mať nárok na podporu. Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia. Túto podmienku splníte.

Pri tehotenskom je potrebné byť nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred začiatkom 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu (v 13. týždni) = tehotenské. Materské 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu. Platená PN sa započíta do doby 270 dní, pokiaľ pracovný pomer bude trvať. Budete mať nárok na tehotenské aj materské. Ak Vám skončí pracovný pomer skôr, tak nárok budete mať z ochrannej lehoty.

S prianím pekného dňa,
Lenka