Budem môcť poberať tehotenské a materské v ochrannej lehote?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

29.5.2023 som ukončila pracovný pomer po rodičovskej dovolenke. Teraz som v 14. týždni tehotenstva a termín pôrodu mám 16.3.2024.

Rodičovská trvala od 29.05.2020 do 29.05.2023. Po ukončení som čerpala v práci 2 dni dovolenku a ostatnú mi zamestnávateľ preplatil. Momentálne čerpám podporu v nezamestnanosti do decembra 2023. Pracovný pomer trval od 09.05.2016 do 29.05.2023. V SP mi pani povedala, že nevie, či mi to budú mať z čoho vyrátať, aby som spĺňala 270 dní.

Aký je Váš názor?

Budem môcť poberať tehotenské a materské v ochrannej lehote?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty. Otehotneli ste do pol roka od ukončenia nemocenského poistenia.

Tým, že ste čerpali po RD dovolenku ste si aktivovali nemocenské poistenie a obdobie počas RD sa Vám započíta do 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka