Budú sa roky na rodičovskom brať do odpracovaných rokov do dôchodku?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila.

Môžem poprosiť o ozrejmenie správ zo Sociálnej poisťovne, kde je spomínané, že SZČO a zamestnanec čerpajúci rodičovský príspevok bude mať od januára 2024 prerušené sociálne poistenie.

Čo to znamená?

Budú sa roky na rodičovskom brať do odpracovaných rokov do dôchodku?

Je rozumné uvažovať o dobrovoľnom poistnom?

Ďakujem

Dobrý deň,

prerušené sociálne poistenie zamestnanca počas rodičovskej dovolenky a u SZČO bolo aj doteraz. Tým, že zamestnanec opätovne po RD nastúpi na novú materskú, či do práce, tak sa mu obnoví nemocenské poistenie.

Rozdiel medzi rokom 2023 a 2024 je len v tom, že opravili, resp. upresnili § 26 a § 140 Zákona o sociálnom poistení, a to je spresenenie pojmov kedy sa presne jedná o vylúčenie povinnosti platiť poistné a kedy sa jedná o prerušenie povinného poistenia. Týka sa to hlavne otcov na rodičovskej dovolenke, príp. iných poistencov, ktorí poberajú materské. Rozdiel je aj v tom, keď otec alebo iný poistenec začne poberať dávku v nasledujúcom období a dávka sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia roka 2023, v ktorom poberal materské, tým pádom mu vypočítajú nižšiu dávku ako keby sa to počítalo matke. Tento rozdiel opravili k 1.1.2024 a nie spätne. Sociálna poisťovňa sa k týmto informáciam vôbec nevyjadruje.

Mysleli ste článok:
https://www.info.sk/sprava/243818/od-januara-sa...

Spomínané zmeny nájdete:
https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poist...

S prianím pekného dňa,
Lenka