Bývalý partner sa nechce vzdať daňového bonusu na dieťa. Ako docielim, aby som ho mohla poberať ja?

Zodpovedané
26. sep 2023

Dobrý deň,

chcela by som si uplatniť daňový bonus na dieťa, ale poberá ho bývalý partner. Počas spoločného vzťahu sa to jemu oplatilo viac. Teraz sme už od seba a dcéra je v mojej starostlivosti.

Ako postupovať?

Bývalý partner sa daňového bonusu nechce vzdať.

Musí si ho on zrušiť sám, alebo sa po mojom nahlásení zruší automaticky?

Ďakujem

Dobrý deň,

daňový bonus sa nezruší automaticky. Vy ale požiadajte o poberanie DB, partner naň nemá nárok, nakoľko s dieťaťom nežije v spoločnej domácnosti.

Pokiaľ bývalý priateľ neoprávnene poberá daňový bonus, tak podajte podnet na Finančnú správu. Tá kontroluje uplatňovanie daňového bonusu na deti. Každý podnet overí. Uvediete že nežije s Vami v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom.

https://www.financnasprava.sk/sk/kontakt/podnet...

Môžete dať podnet aj priamo na inšpektorát práce:
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka