Chcem zostať zamestnaná, ale do práce nemôžem nastúpiť. Ako dosiahnem čo najvyššiu materskú?

Zodpovedané
5. júl 2023

Dobrý deň,

5. augusta dcérka dovŕši 3 roky a mne končí rodičovská dovolenka. Do práce však nemôžem nastúpiť, pretože sa sťahujeme ďaleko od miesta výkonu práce. Som v 4. týždni tehotenstva, predpokladaný termín pôrodu je 10.3.2024. Chcem zostať zamestnaná.

Ako by som mala postupovať, aby som dosiahla čo najvyššiu materskú?

Z čoho sa mi vypočíta?

Mám 16 dní dovolenky a rozmýšľam, že zostanem na PN až do materskej.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nastúpite na materskú ešte tento rok, PN ani dovolenka Vám už neovplyvní výpočet materskej. Rozhodujúce obdobie bude rok 2022.

Ak ste v predchádzajúcom roku (2022) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takomto prípade nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Ak na novú materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023.
Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, (PN sa nepočíta) materská sa urči z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by takisto nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

S prianím pekného dňa,
Lenka