Čo ak otehotniem počas doby, keď budem na podpore?

Zodpovedané
15. jan 2024

Dobrý deň,

21.1.2024 mi končí rodičovská.

Je pravda, že keď si 22.1.2024 zoberiem dovolenku a dám výpoveď dohodou 23.1.2024, tak budem mať nárok na najvyššu podporu v nezamestnanosti?

Čo ak otehotniem počas doby, keď budem na podpore?

Dá sa ísť na PN?

Ako mi to ovplyvní prípadnú materskú, keď budem na podpore?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete mať navýšený vymeriavací základ na výpočet dávky v nezamestnanosti, keď ste boli posledné dva roky na rodičovskej dovolenke. Pred skončením pracovného pomeru budete čerpať dovolenku a zbytok nevyčerpanej dovolenky Vám preplatia (+ prípadné odstupné). Ale aj takýmto spôsobom sa bude krátiť maximálny vymeriavací základ nakoľko v daný mesiac budete aj na rodičovskej dovolenke aj čerpať dovolenku.

Výpoveď dohodou nie je. Môžete sa dohodnúť na skončení pracovného pomeru dohodou so zamestnávateľom a zamestnávateľa požiadate aj o čerpanie dovolenky. Ak s tým bude súhlasiť, tak pracovný pomer môže skončiť dňom čerpania dovolenky.

Ak otehotniete do pol roka od skončenia nemocenského poistenia, budete mať nárok na nové materské aj PN z ochrannej lehoty. Dávka v nezamestnosti ani PN neovplyvňujú výpočet materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka