Čo musí obsahovať faktúra bez DPH do zahraničia?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

sme slovenská spoločnosť, platitelia DPH.

Ak vystavím tovar pre zahraničnú spoločnosť a bude to bez DPH, musí faktúra obsahovať ešte nejaké potrebné údaje?

Musí obsahovať ŠPZ alebo niečo iné?

Ak nie som si istá, či tovar konkrétne opustí SK, naša firma by mohla byť pokutovaná?

Ide o predaj stavebného materiálu pri hranici.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

kto je prepravcom?

Ak ste vy len dodávateľom a odberateľ si berie tovar do zahraničia:
U jedného klienta mám prevzatie tovaru riešené prílohou k faktúre, ktorá je súčasťou faktúry pre zaúčtovanie a založenie do účtovníctva. Odberateľ vyplní tlačivo, formulár, kde sú riadky uvedené aj v slovenskom aj v zahraničnom jazyku.

  • preberací protokol ku faktúre č.,
  • názov spoločnosti ktorá tovar preberá,
  • sídlo danej spoločnosti,
  • miesto a dátum skončenia prepravy (vykládky),
  • meno a priezvisko vodiča,
  • evidenčné číslo vozidla použitého na prepravu.

Ak riešite aj prepravu, môžete disponovať napr. prepravným dokladom alebo dokladom o úhrade prepravy, CMR, zmluvou o preprave, objednávke k preprave tovaru, kde sú presne stanovené podmienky dodania.

Vystavíte faktúru bez slovenskej DPH a uvediete na faktúru poznámku, že sa jedná o „Prenesenie daňovej povinnosti".

S prianím pekného dňa,
Lenka