Čo zo zostávajúcou dovolenkou po rodičovskej?

Zodpovedané
12. feb 2024

Dobrý deň,

som už 3 roky na rodičovskej, ktorá mi bude končiť v apríli. Trvalý pracovný pomer mi stále trvá.

Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, ak dám výpoveď?

Ak si zoberiem zostatkovú dovolenku 30 dní a dám výpoveď, budem mať nárok na maximálnu podporu?

Oplatí sa mi zobrať len 1 deň dovolenky a ostatné preplatiť, aby som mala maximálnu podporu?

Ďakujem

Dobrý deň,

po skončení pracovného pomeru budete mať nárok na dávku v nezamestnanosti aj v prípade, že podáte výpoveď vy.

Vyššia podpora je vtedy, ak sa čerpá menej dní dovolenky a viac dní je preplatená, alebo je k tomu aj odstupné. Tým sa zvyšuje vymeriavací základ.

Na druhej strane sa znižuje maximálny vymeriavací základ na platenie odvodov do Sociálnej poisťovne vtedy, pokiaľ v danom mesiaci je časť mesiaca osoba ešte na RD, časť z neho čerpá dovolenku, popríde skončí pracovný pomer v priebehu mesiaca. Záleží to aj od toho, či osoba za posledné dva roky ped evidenciou mala aj iný príjem. Už nie vždy vychádza maximálna dávka v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka