Dá sa ukončiť PN v ochrannej lehote a je možné vystaviť novú PN?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

momentálne som na PN, dala som sa vypísať v ochrannej lehote, lebo som dostala v práci výpoveď. Viac ako 6 mesiacov mám problémy s kolenom a čaká ma operácia (4.9.2023). Mám uzatvorené poistenie PN a neuznali mi škodovú udalosť, zrejme kvôli ukončeniu pracovného pomeru.

Poberám rodičovský príspevok pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa.

Dá sa ukončiť PN v ochrannej lehote a je možné vystaviť novú PN, aj keď nemám pracovný pomer, ale priplatila by som si sama dobrovoľne nemocenské poistenie?

Ide mi hlavne o to, aby mi uznali poistku, keďže po operácii absolvujem aj rekonvalescenciu.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste boli dobrovoľne nemocensky poistená osoba (DNPO), aby ste mali nárok na PN je potrebné aby ste:

  • Mali zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas a v správnej výške.
  • V posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. Na tieto účely sa vám okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia započíta aj akékoľvek iné ukončené nemocenské poistenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka