Dávka v nezamestnanosti verzus PN. Čo je výhodnejšie?

Zodpovedané
13. aug 2023

Dobrý deň,

31.8.2023 mi končí pracovná zmluva. Od 1.9.2023 plánujem ísť na PN až do materskej dovolenky (24.9.2023). Premýšľam aj nad možnosťou poberať dávku v nezamestnanosti na 23 dní.

Čo bude výhodnejšie?

Mám nárok na dávku v nezamestnanosti po ukončení RD?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak by ste išli hneď na PN, úrad práce by Vás nezaevidoval. Resp. zaevidoval až po skončení PN.

Ak by ste nešli na PN hneď, ale najprv na úrad práce, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Toto poskytovanie by sa prerušilo za dni, ak by ste išli napr. na PN.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

PN Vám neovplyvní výpočet tehotenského, ani materského. Budete mať nárok na materské z ochrannej lehoty, či budete na PN, či na ÚP.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Túto podmienku pokiaľ budete poberať iba rodičovský príspevok do troch rokov dieťaťa už nesplníte a nebudete mať nárok.

S prianím pekného dňa,
Lenka