Dlh v Sociálnej poisťovni, exekúcia a materská. Ako postupovať?

Zodpovedané
6. dec 2023

Dobrý deň,

za minulý rok mi vznikol dlh na odvodoch. Splácam ho v exekúcii.

Ak by som dlh vyplatila naraz, rátalo by sa mi to ako tých 270 dní, čo musím byť poistená pred pôrodom?

Viem si doplatiť spätne?

Tento rok mi nevznikla povinnosť platiť odvody.

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne nemáte nárok na materskú. Nie ste nemocensky poistená a ani v ochrannej lehote. Ak by ste aj mali nárok na materskú, materská podlieha exekúcii.

Ak nie ste ešte tehotná, odporúčam vyplatiť dlhy, prihlásiť na na dobrovoľné poistenie a až tak ísť na materskú. Spätne na dobrovoľne nemocenské poistenie Vás nezaregistrujú.

S prianím pekného dňa,
Lenka