Do akého príjmu nemusí SZČO platiť mesačné odvody do poisťovne?

Zodpovedané
26. jún 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mesačných odvodov do Sociálnej poisťovne pri SZČO.

Je určená výška príjmu kedy nie je nutné povinne platiť mesačné odvody do poisťovne?

Čiže mesačné poistné by bolo len na dobrovoľnej báze.

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne sa posúdi k 1.7. na základe podaného daňového priznania do 31.3.

Ak Vaše príjmy za rok 2022 presiahli zákonom stanovenú hranicu (boli vyššie ako 7 266 eur), vznikne Vám povinnosť platiť odvody do Sociálnej poisťovne od 01.07.2023 do 30.6.2024.

Pri odklade od 01.10.2023 do 30.09.2024. Ak nepresiahnete hranicu príjmu, tak odvody platiť nebudete a nová hranica sa posúdi zase až o rok.

S prianím pekného dňa,
Lenka