Dostanem materskú?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

pracovný pomer mi začal 26.4.2021 a skončil počas rodičovskej dovolenky 31.5.2023. Znovu som otehotnela a termín na nástup materskej mám 12.7.2024. Od 8.4.2024 som sa zamestnala.

Budem spĺňať podmienku na materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by ste sa nanovo nezamestnali a pred skončením pracovného pomeru neaktivovali nemocenské poistenie (napr. čerpaním dovolenky), tak by Vám zaniklo dňom nástupu na rodičovskú dovolenku. V takomto prípade, aby ste mali nárok na nové materské, museli by ste mať nových 270 dní nemocenského poistenia. To isté platí aj pre tehotenské.

Ak by ste čerpali dovolenku a aktivovali takto nemocenské poistenie pred skončením pracovného pomeru, dni na RD by sa započítali do potrebných 270 dní nemocenského poistenia.

Nakoľko ste sa zamestnali, pred nástupom na materskú budete mať aktívne nemocenské poistenie, dni na RD z predchádzajúceho pracovného pomeru sa započítajú do potrebných 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka