Dostanem v januári rodičovský, keď mi lekárka posunie dátum nástupu na materskú?

Zodpovedané
22. okt 2023

Dobrý deň,

dcéra bude mať 1.11.2023 tri roky. Bolo mi odporúčané pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav predĺženie poberania rodičovského príspevku. Som tehotná a na materskú mám nastúpiť 28.11.2023. Ak to správne rozumiem, rodičovský príspevok za november by som v decembri ešte mala dostať bez ohľadu na to, či bude rodičovská dovolenka predĺžená alebo nie.

Ak mi lekárka posunie nástup na materskú na 2.12.2023, dostanem za mesiac december v januári vyplatený predĺžený rodičovský príspevok?

Má to zmysel vybavovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

neuvádzate ako by ste riešili obdobie pred nástupom na materskú, teda či vznikne nárok na poberanie materskej. Ak máte pracovný pomer a neriešili by ste predĺženie RP, či by ste zostali na PN, čerpali dovolenku, nastúpili do práce...

Ak by Vám doktorka posunula termín nástupu na 2.12.2023 a SP uzná od toho dňa nárok na materskú, mohol by Vám vzniknúť nárok aj na predĺžený RP za december.

S prianím pekného dňa,
Lenka