Je kniha jázd bez uvedenej spotreby v poriadku?

Zodpovedané
23. aug 2023

Dobrý deň,

fyzická osoba si uplatňuje výdavky na spotrebu pohonných hmôt osobných automobilov do výšky 100%. Má GPS, ktoré mu vykáže k hocijakému obdobiu knihu jázd, ale nie je tam uvedená spotreba. Je to síce výpis z GPS - kniha jázd, ale spotreba je 0.

Je takáto kniha jázd v poriadku, kde nie je uvedená spotreba?

Nemal by tú spotrebu niekde do toho systému nahadzovať?

Môže si vôbec uplatňovať výdavky 100%?

Prípadne si zistí počet prejazdených km z GPS a potom preráta spotrebu s pomocou technických preukazov?

Ak by mal daňovú kontrolu, mohol by to byť problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to problém. Prikladám aj stanovisko FS.
https://podpora.financnasprava.sk/481195-Spotre...

Podnikateľ používa na pracovné cesty vozidlo vybavené jednotkou satelitného sledovania pohybu vozidla (GPS). Musí viesť evidenciu o pracovných cestách?
Odpoveď
Spôsob preukazovania spotreby PHL cez GPS môže použiť daňovník iba v prípade, že toto GPS zaznamenáva všetky vykonané jazdy a zároveň zaznamenáva aj spotrebu pohonných hmôt. Evidencia jázd podľa tohto zariadenia slúži ako podklad, na aké cesty bolo vozidlo použité. Daňovník neprepočítava spotrebu podľa osvedčenia alebo podľa technického preukazu, ale uplatňuje preukázané výdavky na nákup PHL vykázané z prístroja satelitného systému sledovania prevádzky vozidla.

S prianím pekného dňa,
Lenka