Je možné, aby mi spätne zrušili nárok na materské z dôvodu ukončenia pracovného pomeru z jedného zamestnania?

Zodpovedané
14. mar 2024

Dobrý deň,

budem si žiadať materské z dvoch zamestnaní. Zo zamestnania A mám splnených celých 270 dni poistenia, takže mi materské schválené bude.

Z druhého zamestnania B mám minimálne 90 dní (možno aj viac), ale plánujem po priznaní materského ukončiť pracovný pomer z osobných dôvodov (dohodou so zamestnávateľom). S tým druhym zamestnaním B budem mať dokopy splnených 270 dni nemocenskeho poistenia aj z iných ukončených pracovnych pomerov okrem zamestania A, z ktorého si budem žiadať prvé materské.

Ak mi už raz Sociálna poisťovňa prizná nárok na materské z obidvoch zamestnaní, môžem potom pokojne ukončiť pracovný pomer z toho druhého zamestnania, alebo radšej s tým počkať do pôrodu?

Ak áno, kvôli čomu sa musí počkať?

Prečo sa nárok počíta odo dňa pôrodu a nie od nástupu na materskú dovolenku?

Je možné, aby mi spätne zrušili nárok na materské z dôvodu ukončenia pracovného pomeru z jedného zamestnania?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže sa ukončiť dohoda až po podaní žiadostí o materské, príp., keď schvália materské. Skôr nie.

Dni nemocenského poistenia sa počítajú k dátumu v žiadosti o materské. Ale ak by do nástupu na materskú bolo málo dní nemocenského poistenia a nepriznajú materskú, vtedy sa čaká na pôrod. Dni sa nanovo prepočítajú ak sa navýšia na požadovaný počet, materská sa dodatočne prizná.

S prianím pekného dňa,
Lenka