Je možné ísť do basy kvôli neplateniu daní?

Zodpovedané
29. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom situácie, ktorá môže nastať.

Je možné, aby človeka vzali do výkonu trestu kvôli neplateniu daní?

Ak áno, ako dlho musí takýto stav trvať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja nie som právnička, ale je to možné.

Trestný zákon
§ 278

Nezaplatenie dane a poistného
(1) Kto vo väčšom rozsahu nezaplatí splatnú daň, poistné na sociálne poistenie, verejné zdravotné poistenie alebo príspevok na starobné dôchodkové sporenie, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.

Dlžná čiastka aspoň 2 660 eur.

Pre viac informácii skúste položiť otázku v poradni:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka