Je možné využiť rekreačný preukaz aj na uhradenie nákladov spojených s ubytovaním v liečebnom dome?

Zodpovedané
22. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť.

Je možné využiť rekreačný preukaz aj na uhradenie nákladov spojených s ubytovaním v liečebnom dome Šrobárov ústav v Dolnom Smokovci?

Matka ako doprovod s dieťaťom na cca 2 týždne, uhradené ubytovanie, strava a daň.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, ak by ste boli na OČR s dieťaťom, tak nie. Ak by ste v danom čase čerpali dovolenku, tak to by bolo priechodné.

Prikladám aj stanovisko z FS:
Príklad č. 41- Liečebný pobyt dieťaťa sprevádzaný rodičom
Zamestnanec spolu so svojimi deťmi absolvuje liečenie počas letných prázdnin. Deťom zamestnanca liečenie preplatí zdravotná poisťovňa, zamestnanec si hradí pobyt sám. Má nárok na príspevok na rekreáciu, ak toto liečenie absolvuje počas pracovného voľna na ošetrovanie člena rodiny (OČR)?
Odpoveď:
Zamestnanec, ktorý je na účely zákona č.461/2003 Z. z. poistencom, je počas trvania OČR povinný dodržiavať účel OČR (osobné a celodenné ošetrovanie chorého dieťaťa), a preto nemožno toto obdobie považovať za obdobie absolvovania rekreácie. Zamestnanec nemá nárok na príspevok na rekreáciu za obdobie počas trvania OČR na dieťa.

S prianím pekného dňa,
Lenka