Je možný súbeh PN a nástup na dôchodok?

Zodpovedané
20. jún 2023

Dobrý deň,

otec má dlhodobé zdravotné problémy a pripravuje sa na operáciu chrbtice, ktorú by mal podstúpiť počas prázdnin. Nasledovať bude niekoľkomesačná rekonvalescencia, rehabilitácie, kúpele. Bude na PN. V novembri dosiahne riadny dôchodkový vek a chce vtedy aj odísť do dôchodku. Do práce sa už nechce vrátiť.

Môže byť dlhodobo PN a zároveň si v novembri požiadať o dôchodok?

Môže byť súbežne, napríklad až do jari 2024 na PN a zároveň už poberať starobný dôchodok?

Alebo sa to vylučuje a požiadaním dôchodku mu PN aj pracovný pomer zanikne?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže byť na PN a zároveň požiadať aj o dôchodok. Bude môcť poberať dôchodok a zároveň aj nemocenské. Tento súbeh je možný od 07/2022.

https://www.employment.gov.sk/sk/socialne-poist...

S prianím pekného dňa,
Lenka