Je možný súbeh živnosti a príjmov podľa autorského zákona?

Zodpovedané
21. nov 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná, aktuálne na materskej a uvažujem, že by som si počas MD a následne RD vyskúšala živnosť.
Moja situácia by bola nasledovná: Zamestnanec na materskej + živnosť + príjmy podľa autorského zákona (vydanie a predaj vlastnej knihy).

Je vôbec možný súbeh uvedených činnosti?

Zdaňujem autorské príjmy osobitne?

Príjmy zo živnosti a autorského podnikania sa na účely sociálneho poistenia sčítavajú, alebo pre každý typ podnikania platí, že je od soc. odvodov oslobodený do výšky 7266 EUR?

Platí aj v prípade takéhoto súbehu, že zdravotné odvody sa platia z reálnych príjmov (a teda nemusia sa platiť minimálne odvody v prípade nižšieho zárobku)?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží akú zmluvu uzatvoríte s vydavateľstvom.

O možnostiach a aj odvodoch som písala v téme:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

S prianím pekného dňa,
Lenka