Je potrebné prerušiť živnosť na obdobie práce na dohodu?

Zodpovedané
8. jan 2024

Dobrý deň,

už niekoľko rokov pracujem ako SZČO, platím si minimálne odvody do SP aj ZP. Manželka je na rodičovskej dovolenke a v novembri bude mať dcéra 3 roky. Chcel by som nastúpiť na čo najvyššiu materskú z dohody. Tam potrebujem, aby 90 dní za mňa zamestnávateľ platil odvody do SP. Teda to, aby som mal u neho nemocenské poistenie.

Je potrebné prerušiť živnosť na toto obdobie vykonávania dohody?

Resp. keď bude živnosť naďalej trvať, bude počítaný denný vymeriavací základ z nového pracovného pomeru?

Manželka by ukončila pracovný pomer po 2 dňoch dovolenky a požiadala by o dávku v nezamestnanosti. Ostala by s dcérou naďalej doma a ja by som naďalej podnikal ako SZČO.

Vďaka za odpoveď

Dobrý deň,

aby Vám mohlo byť materské priznané z TPP (resp. z dohody s pravidelným príjmom s nemocenským poistením), z ktorého sa bude platiť nemocenské poistenie viac ako 90 dní, živnosť síce môže ostať aktívna ale požiadať o materské treba iba z TPP.

Popri TPP môže byť živnosť aktívna, a pred podaním žiadosti o materské tiež môže ale aj nemusí byť prerušená. Prerušenie živnosti už treba oznámiť do SP.

Je to potrebné pre to, aby Vám započítali dni nemocenského poistenia za SZČO, nakoľko zo zamestnania nezískate 270 dní nemocenského poistenia. Uvádzate, že si platíte odvody do SP a ste teda SZČO s povinnosťou platiť odvody do SP.

Obnoviť živnosť viete kedykoľvek.
Zároveň Sociálna poisťovňa skúma každé nemocenské poistenie u otca na materskej (obnoví sa Vám po obnovení živnosti) a bude sa zaujímať kto sa o dieťa krátkodobo stará počas jeho neprítomnosti (teta, babka, dedko). Nesmie to byť matka. Obnovenie živnosti sa do SP nahlasuje.

Nemôžete mať príjem iba z TPP, z ktorého budete na MD.

S prianím pekného dňa,
Lenka