Ako sa počíta rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej pri zmene zamestnávateľa?

Zodpovedané
13. sep 2023

Dobrý deň,

momentálne som zamestnaná u terajšieho zamestnávateľa od 1.8.2022. Pracovný pomer ukončím zajtra k 12.9.2023. Predtým som pracovala nepretržite 13 rokov zase u iného zamestnávateľa, takže podmienku 270 dní budem mať splnenú.

Od 13.9.2023 nastupujem k novému zamestnávateľovi, pričom na materskú dovolenku plánujem nastúpiť k 16.12.2023. Dátum pôrodu je 27.1.2024. U nového zamestnávateľa budem mať platené nemocenské poistenie 13.9.2023 - 15.12.2023, teda 94 dní.

Aké bude moje rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej?

Bude sa brať do úvahy nový pracovný pomer?

Čítala som, že ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u nového zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní bez PN, OČR, tak rozhodujúce obdobie by bolo obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom by ste začali poberať materskú. Čiže z nového pracovného pomeru.

Bude počítaný základ na materskú z 13.9.2023 - 30.11.2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodujúce obdobie bude u nového zamestnávateľa, pokiaľ bude platiť na nemocenské poistenie viac ako 90 dní.

Ak nastúpite na materskú v 12/2023 rozhodujúce obdobie bude od 13.09.-30.11.2023. Zároveň je možné, že sa SP bude zaoberať tým, či sa nejednalo o účelovosť.

S prianím pekného dňa,
Lenka