Je pravda, že daň sa platí iba z rozdielu medzi kúpnou cenou a cenou uvedenou na znaleckom posudku?

Zodpovedané
25. máj 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom našej situácie. Nehnuteľnosť vlastnil pôvodný vlastník dlhé roky a pri novom vlastníkovi ešte neprešlo 5 rokov.

Je pravda, že daň sa platí iba z rozdielu medzi kúpnou cenou a cenou uvedenou na znaleckom posudku?

Znalecký posudok je na 60 500 eur, nehnuteľnosť by sa predala jednénu spoluvlastníkovi po dohode za 60 000 eur.

Je v tomto prípade daň nulová?

Ďakujem

Dobrý deň,

v daňovom priznaní sa uvedie príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorý nie je od dane z príjmov oslobodený a k nemu prislúchajúce výdavky:

  • Môžete si uplatniť do výdavkov nákupnú (vstupnú cenu nehnuteľnosti) pri predaji kúpenej nehnuteľnosti je výdavkom zaplatená kúpna cena.
  • Môžete si uplatniť preukázateľné výdavky na technické zhodnotenie.
  • Môžete si uplatniť výdavky súvisiace s jej nadobudnutím (napr. právne služby, poradenstvo, znalecký posudok a iné).
  • Ak ste nehnuteľnosť kúpili na hypotekárny úver do výdavkov je možné uplatniť zaplatené úroky z úveru.

Môžete si odpočítať kúpnu cenu podľa kúpnej zmluvy, mohla vychádzať zo znaleckého posudku. Do základu dane (čiastkového základu dane) zahrniete príjmy a výdavky vo výške zodpovedajúcej spoluvlastníckemu podielu - uvádzate, že nehnuteľnosť sa predá spoluvlastníkovi. Ak predávate Váš podiel spoluvlastníkovi, tak príjem by bol 60 000€, a výdavok % pomer spoluvlastníctva. Napr. nehnuteľnosť ste kúpili za 60 500€, Váš podiel ak by bol 50%, tak výdavok by bol vo výške 30 250€. Ak by ste nemali žiadne iné výdaje, platili by ste daň a zdravotné odvody z 29 750€ (z rozdielu 60 000 - 30 250).

Ešte je otázne akou formou ste nadobudli nehnuteľnosť. Či by sa nevzťahovalo na Vás oslobodenie príjmu z predaja nehnuteľnosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka