Je pre mňa výhodnejšie nastúpiť na materskú 6 a nie 8 týždňov pred očakávaným pôrodom?

Zodpovedané
17. máj 2024

Dobrý deň,

u zamestnávateľa pracujem 5 rokov na dobu neurčitú, spĺňam podmienky na poberanie materskej dávky. Pre rizikovú graviditu som od 2.12.2023 doteraz na neprerušenej PN, pričom mi bola priznaná maximálna nemocenská dávka (podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne z 12/23 43,79507 EUR/deň, neviem či sa to potom automaticky navýšilo od 1.1.24 na 47,158375 EUR/deň).

Termín pôrodu mám 12.7.2024 podľa menštruácie, 14.7.2024 podľa sona.

Z PN by som mohla na materskú nastúpiť už aj 8 týždňov pred pôrodom, ale ja by som rada na ňu nastúpila čo najneskôr, ako je možné (z finančných dôvodov). Výška mojej nemocenskej dávky je naozaj slušná, preto by som po pôrode chcela materskú dávku (tiež maximálnu) poberať o tie 2 týždne dlhšie namiesto rodičovskej dávky, ktorá je výrazne nižšia.

Ak tomu rozumiem správne, ak by som nastupovala presne 42 dní pred očakávaným pôrodom (gynekológ by zvolil v žiadosti termín podľa menštruácie - 12.7.), deň môjho nástupu na materskú by bol 31.5.2024.

Nárok na materskú dávku by som mala do 23.1.2024?

Som vydatá, takže by mi malo byť priznané 34 týždňové materské. V mesiaci január by som teda do 23.1. mala nárok aj na vyplatenie materskej za 23 dní a aj rodičovského v plnej sume 473,3 EUR (alebo len úmernej časti rodičáku???) za mesiac január?

Ak by zvolil termín pôrodu podľa sona 14.7.2023 (oba termíny figurujú v mojej zdrav. dokumentácii), materskú dávku by som začala poberať 2.6.2024 a poberala ju do 25.1.?

Mala by som teda v januári nárok na 25 dní materskej + 473,3 EUR za rodičák?

Je pre mňa skutočne výhodnejšie nastúpiť na materskú 6 a nie 8 týždňov pred očakávaným pôrodom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozrela som podľa lehotníka SP, všetky dátumy máte správne uvedené.

Z Vašej otázky prikladám časť, ktorá je pre Vás naideálnejšia, preklepy v rokoch som opravila:

Ak by doktor zvolil termín pôrodu podľa sona 14.7.2024, materskú dávku by ste začali poberať 2.6.2024 a poberala ju do 25.1.2025.Mali by ste v januári nárok na 25 dní materskej a aj rodičovský príspevok vo "vyššej" čiastke za celý mesiac, ten sa nepočíta na dni.

S prianím pekného dňa,
Lenka