Je reálne ísť na PN v ochrannej lehote po výpovedi?

Zodpovedané
24. mar 2024

Dobrý deň,

1.3.2024 som podala výpoveď a 10.3.2024 som zistila, že som tehotná. K 8.3.2024 mi podpísali výpoveď i napriek tomu, že som ju chcela stiahnuť. Vraj ich nezaujíma v akom stave som.

Je reálne ísť na PN v ochrannej lehote po výpovedi?

Čo potom?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, lekár by Vám mal určiť predpokladaný termín pôrodu a otehotneli ste počas alebo do pol roka od skončenia nemocenského poistenia (skončenia pracovného pomeru)

Trvanie ochrannej lehoty:

  • sedem dní po skončení nemocenského poistenia, ak nemocenské poistenie trvalo menej ako sedem dní, toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
  • osem mesiacov po skončení nemocenského poistenia, ak poistenke zaniklo nemocenské poistenie v období 42 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom,
  • osem mesiacov od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom, ak poistenke prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia (t. j. ak poistenka otehotnie do 180 dní od skončenia posledného poistenia); uvedené neplatí, ak jej po zániku nemocenského poistenia vzniklo nové nemocenské poistenie.

Následne budete mať nárok na tehotenské aj materské z ochrannej lehoty, ak budete mať v čase podania žiadosti 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.

S prianím pekného dňa,
Lenka