Je reálny nárast invalidného dôchodku o 100%?

Zodpovedané
12. aug 2023

Dobrý deň,

môj kamarát má 60 rokov, odrobil 41 rokov. Poberá invalidný dôchodok vo výške 530 eur. Nedávno si ho bol dať prepočíťať a po novom mu stúpol na 1 200 eur.

Ako je možné, že ma taký vysoký invalidný dôchodok?

Ďakujem

Dobrý deň,

záleží ako sa mu zmenilo % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Ak mal 50% pokles, vypočítali mu ID a ten sa mu ešte vynásobil % poklesu.

Napr. vyšiel mu dôchodok vo výške 1200 eur a pri 50% poklese mu prepočítali týchto 1200 x 50% = 600 eur. Ak mal 55% pokles, tak dostal 1200 x 55% = 660 eur.

Ak už ho prehodnotili s % poklesom nad 70%, tak už mu ponechali vypočítaný ID celý a neprepočítavali % poklesu.

S prianím pekného dňa,
Lenka