Je správne, keď bývalý manžel poberá daňový bonus na dieťa?

Zodpovedané
28. sep 2023

Dobrý deň,

na RD som už druhý rok, niečo vyše roka rozvedená a môj bývalý manžel poberá daňový bonus na dieťa. Platí výživné, dieťa je v mojej starostlivosti a styk majú neobmedzený.

Je to takto správne?

A ak by nebolo, na akú sumu mám nárok a kde toto vyriešiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

požiadajte zamestnávateľa o poberanie DB, ak máte zamestnanie. Bývalý manžel nemá nárok na poberanie bonusu, nakoľko s dieťaťom nežije v spoločnej domácnosti. Podľa Vášho príjmu sa určí výška daňového bonusu.

Sumy daňového bonusu na dieťa platné od 1.1.2023:

  • 140 eur na dieťa vo veku do 18 rokov.
  • 50 eur na dieťa vo veku od 18 rokov.

Pokiaľ bývalý manžel neoprávnene poberá daňový bonus, tak podajte podnet na Finančnú správu. Tá kontroluje uplatňovanie daňového bonusu na deti. Každý podnet overí. Uvediete že nežije s Vami v spoločnej domácnosti spolu s dieťaťom.
https://www.financnasprava.sk/sk/kontakt/podnet...

Môžete dať podnet aj priamo na inšpektorát práce:
https://www.ip.gov.sk/staznosti-a-podnety/

S prianím pekného dňa,
Lenka