Je výhodnejšie ísť na PN ešte kým trvá pracovný pomer?

Zodpovedané
10. mar 2024

Dobrý deň,

dňa 14.1.2024 mi dal zamestnávateľ výpoveď. Pracovný pomer mi skončí 31.3.2024 po 2-mesačnej výpovednej lehote. Od 1.4.2024 by som mala byť na úrade práce. Ale mám zdravotné problémy, hrozí mi aj operácia.

Je výhodnejšie ísť na PN ešte kým trvá pracovný pomer alebo až po jeho skončení?

Ak by som išla ešte v marci na PN tak výpovedná doba sa predlžuje o čas na PN?

Ak by PN trvala cca 2-3 mesiace. Alebo jednoducho pracovný pomer skončí 31.03. a následne sa treba ísť prihlásiť na úrad.

Kto potom vypláca maródku?

Ak by som ukončila pracovný pomer 31.03. a zaevidovala sana úrad práce a až vtedy by som išla na PN, tak sa posúva vyplácanie podpory v nezamestnanosti?

Kto vypláca v takom prípade PN?

Ak by som išla na PN v čase, keď budem evidovaná cca 3 mesiace, vtedy je to ako s podporou v nezamestnanosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

výpovedná lehota uplynie dňom 31.03.2024, tak aj týmto dňom skončí pracovný pomer bez ohľadu na PN. PN by bola až po doručení výpovede.

Ak nie ste na rodičovskej, môžete ísť na PN kedykoľvek, ale maximálne do 7 dní od skončenia nemocenského poistenia - skončenia pracovného pomeru, ak nie ste tehotná. Ak ste ale tohto času na rodičovskej, na to aby ste mali nárok na PN museli by ste si aktivovať nemocenské poistenie.

Ak Vám hrozí operácia a potrebujete sa dať zdravotne do poriadku, je na mieste PN čím skôr. Na ÚPSVaR by Vás zaregistrovali až po skončení PN. Ak by Vám trval ešte pracovný pomer, prvých 10 dní by PN platil zamestnávateľ, ostatné dni Sociálna poisťovňa. Ak by ste išli na PN až po skončení pracovného pomeru, tak od prvého dňa by Vám PN platila Sociálna poisťovňa. Výška PN záleží od dĺžky zamestnania, či ste pracovali, či ste boli na RD, materskej, takisto sa od týchto informácii odvíja aj nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka