Je výhodnejšie mať živnosť alebo dohodu?

Zodpovedané
7. feb 2024

Dobrý deň,

naskytla sa mi možnosť pracovať popri rodičovskej dovolenke, a to buď na živnosť alebo na dohodu. Začiatok by bol 2/2024. Pracovný pomer, z ktorého mi bola vyplácaná materská stále trvá.

V marci 2023 som nastúpila na materskú dovolenku. Príjem, ktorý by som dosiahla popri rodičovskej dovolenke teraz, bude podstatne nižší. Dôvod - nebudem pracovať fulltime.

Ak by som nastúpila v roku 2025 na ďalšiu materskú dovolenku, bude sa mi stále počítať z toho istého príjmu ako prvá?

Teda nebude sa počítať z príjmu, ktorý dosiahnem buď na dohodu alebo živnosť v roku 2024 a tým pádom by sa mi nemala oproti prvej materskej znížiť?

Čo by ste odporúčali radšej - živnosť alebo dohodu?

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam dohodu s nemocenským poistením. Pokiaľ bude trvať (alebo sa po roku vytvorí nová), mohlo by ísť o súbeh materských, tým pádom by materská mohla byť aj vyššia než predchádzajúca.

Ak by Vám dohoda trvala u zamestnávateľa aj pred nástupom na novú materskú a aj z tejto dohody by ste splnili 270 dní nemocenského poistenia, budete mať súbeh.

Z každého nemocenského poistenia, t.j. z pracovného pomeru, z ktorého ste momentálne na RD a zároveň aj z dohody požiadate o tehotenské, teda budete podávať dve žiadosti. Takisto aj dve žiadosti na materské.

Nárok na tehotenské aj materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Vymeriavacie základy sa vypočítajú u oboch zamestnávateľov zvlášť. Následne sa sčítajú a dostanete už iba jednu dávku.

S prianím pekného dňa,
Lenka