Keď mi stopnú vyplácanie nemocenskej dávky na 30 dní, tak si musím znova platiť poistné do Sociálnej poisťovne?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej a od tohto mesiaca aj DNPO. Zistila som, že som tehotná. Lekárka ma vypísala na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Podmienku 270 dní nemocenského poistenia mám splnenú ešte mimo dobrovoľného poistenia, takže mám nárok aj na nemocenskú dávku z PN. Tým pádom nemusím platiť odvody do SP.

Ak sa mi náhodou stane, že nejakou náhodou poruším liečebný režim a príde kontrola (budem meškať 5 minút z vychádzky) a stopnú mi vyplácanie nemocenskej dávky na 30 dní, znamená to, že už si musím znova platiť poistné do SP za tých 30 dní?

Alebo poistné platiť aj naďalej nemusím len nedostanem vyplatenú PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by bola stopnutá výplata nemocenských dávok a budete stále na PN, tak podľa mňa by ste mali byť stále poistencom štátu. Toto si ale radšej overte priamo na SP.

S prianím pekného dňa,
Lenka